Kočka neni pes

Jak vidí fenečku Sofinku trenér zvířat Dr.Šusta

02/ 02/ 2017

Fenečka Sofie je v pořadu už čtvrtým důkazem toho, že psík žijící v lidské společnosti bez alespoň základního výcviku je vlastně chudák. Výcvik, nebo zde raději říkejme trénink, dává totiž psovi způsob, jak pochopit svoje okolí, komunikovat s ním a pochopit jeho požadavky. Pokud psík nerozumí tomu, co se po něm chce a nechápe pravidla, podle kterých svět, v němž je nucen žít, funguje, pak logicky žije v nejistotě a trvalé nervozitě. A to je podle všeho i příklad Sofie na počátku epizody.

Jak vidí fenečku Sofinku trenér zvířat Dr.Šusta

Nesmírně důležitou věcí, která poprvé v pořadu zazněla na plno a se kterou já naprosto souhlasím, je to, že majitel má být pro svého psa oporou. U malé fenečky, která u člověka hledá ochranu je taková myšlenka logická. Ale oporou by podle mého názoru měl být majitel i psovi velkému, který u něj nehledá bezpečí. Opora totiž nemusí znamenat jen „já tě ochráním“, ale někdy třeba jen „já se o sebe postarám sám, od tebe teď nic nepotřebuji.“ Nebo „já nejsem slepý, ten problém taky vidím, ale nic to není, neřešme to.“ Zachování klidu, nepřenášení nervózních emocí na psa a hlavně komunikace nejen směrem ke psovi, ale čtení zpráv psa určených člověku, to je věc, která dělá z majitele psa teprve tu pravou oporu. Čím více bude na tenhle aspekt pořad upozorňovat, tím lépe.

Pojďme teď k jednotlivým problémům Sofie z pohledu moderního tréninku zvířat

  1. Močení a kálení v bytě: Zde je dobré zmínit se o jakémsi eticko/praktickém kodexu současných trenérů zvířat, který říká, na které postupy má trenér myslet při nápravě chování jako první a pokud tyto nefungují, ke kterému lze sáhnout jako k dalšímu. Celá tahle škála začíná tím, že je potřeba vyloučit zdravotní problém. Pokud byl zdravotní problém vyloučen, pokračuje se přes odstranění podnětu k chování, naučení chování náhradního atd…a tresty, na které běžný majitel psa myslí jako na první věc, jsou až jako poslední možnost. Dobře provedený trest je totiž umění, stojící ne na síle, ale citu přesném načasování. U psa navíc vyžaduje mít spolu vztah. Pokud je vztah slabý, vedou tresty jen k jeho dalšímu oslabení a problémům.
  2. Vrčení nad miskou a jinými zdroji: Tady bych já osobně nacvičoval chování, kterým pes získává další potravu od majitele za konkrétní úkon nad miskou bez vrčení. Celý postup má několik kroků a začíná daleko od misky tím, že pes dostává odměnu z ruky majitele třeba za předsednutí před majitele (bez povelu, pes nabídne sám). Pak se jde k prázdné misce a za stejný úkon se dává potrava do misky. Pak pes sedá, když majitel manipuluje s prázdnou miskou, aby mu do ní za odměnu dal pamlsek  a přes řadu dalších kroků se dostáváme k tomu, že pes sedá ve chvíli, kdy majitel bere do ruky misku plnou a za to se psovi miska vrací. Celý postup vyžaduje soustředění a preciznost a z těchto několika řádků ho nedoporučuji napodobovat. Odkaz na článek, kde jsem postup popsal, uvádím v delší verzi na svém webu.
  3. Stříhání drápků: Je řada možností, jak psa zvyknout na manipulaci tohoto typu. Předvedený postup, kde se pracuje citlivě a dlouho s velmi slabým tlakem a bez odměn, se dá nazvat desenzitizací (nebo třeba i habitací) a pro tuhle fenku a její majitelky je asi ideální. Zvláště pro přední packy by se dalo využít i tzv. kontrapodmiňování, tedy začlenění odměn. Jenže to může být u fenky, která nad potravou zatím vrčí, problém. Přesnější postup s odměnami uvádím v delší verzi textu na svém webu i s odkazem na případná videa.

Nicméně existuje jeden velmi elegantní trik na stříhání drápků na předních packách a tím je tzv. chráněný kontakt. To znamená, že mezi psem a člověkem je pletivo. Potrava se dá do výše tak, aby se pes opřel předními končetinami o pletivo a zatímco žere, člověk se z druhé strany lehce dotýká drápků, poklepává na ně kleštičkami, lehce mačká, více mačká až nakonec střihne. Pokud se pes lekne, může dát packu pryč a za pletivem se cítí v bezpečí. Když je uklidněný, opět se o pletivo opře a člověk citlivě pokračuje. Právě ta dobrovolnost a bezpečné místo z druhé strany bariéry způsobují, že tímto způsobem se drápky zastřihují za odměny o poznání lépe, než a klíně či na stole,

 

Pro více informací navštivte stránku http://www.treninkjerozhovor.cz/t_cz/2196/760/aktuality/komentar-pro-kocka-neni-pes/